Barış Manço

2 Ocak 1943 tarihinde İstanbulda dogdu. Sahnelerle ilk kez 1958 yılında Galatasaray Lisesinde öğrenciyken tanıştı. Galatasaray Lisesini bitirdikten sonra yüksek öğrenimini tamamlamak için Belçikadaki ‘Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi´ne gitti.

Grubu ‘Kurtalan Ekspres’ ile beraber Türkiye´de ve yurtdışında birçok ülkede konserler verdi. Yaptığı 200´den fazla beste sayesinde 12 altın ve 1 platin albüm kazandı. Ayrıca bu besteler Arapça, Japonca, Farsça, İngilizce ve Fransızca gibi birçok dile çevrilerek farklı sanatçılar tarafından yorumlandı.

Manço´nun şarkıcı ve besteci kişiliği, sunucu ve program yapımcısı kişiliğiyle de birleşerek ortaya herkesin çok sevdiği ‘Barış Manço’ çıktı. Ekranların en sevilen eğlence ve kültür programlarından biri olan ’7´den 77´ye’, ilk olarak 1988 yılında TRT1´de yayınlanmaya başladı.

‘Türkiyenin Evliyası lakabını da kazanan sanatçının, ‘Barış Manço Live In Japan (1996) adlı albümü Japonyadaki konserinin canlı kayıtlarının olduğu bir albüm. Bu albümün özelliği Manconun bizlere veda etmeden önce yayınladığı son albüm olmasıydı. 31 Ocak 1999 tarihinde İstanbul’da oldü.


Facebook Profilinde Paylaş

Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler :

Gösterim Sayısı :1.393 kez gösterilmiştir.


Değerli Yorumcumuz;
Yaptığınız yorumun, yazı ile ilgili olmasına özen gösteriniz. Yorumların varlık sebebi, “fikir alışverişi” başka birşey değildir.

- Her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte,
- Hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren,
- Türkçe imla kurallarına uymayan yorumları yayınlayamıyoruz.
- Kriterlere uygun yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz.siz de yorum yazın.