Kara Fatma

1888 yılında Erzurumda doğdu. Babasının adı Yusuf Ağa idi. Kocası Derviş Bey de subaydı. Edirne’de görev yapan eşiyle birlikte Balkan Harbi’nde yer aldı. Daha sonra ise kendi ailesinden 10a yakın kadını örgütleyerek Birinci Dünya Savaşı’na katıldı. Mondros Mütarekesinden sonra eşi Derviş Bey’in vefat haberini aldı. Memleketi Erzuruma döndü. Erzurum’da bir süre kaldı.

Sivas Kongresi’nde bulunan Mustafa Kemal Paşa ile görüşmek için Sivas’a gitti. Kendisinden Milli Mücadele’ye katılmak için görev istedi. Mustafa Kemal bu görüşme sırasında ona adını, silah kullanmayı, ata binmeyi bilip-bilmediğini, savaştan korkup korkmadığını sordu. Kara Fatmanın verdiği cevaplar Mustafa Kemal’i memnun etti. Bunun üzerine Atatürk “Kara Fatma, bütün kadınlar keşke senin gibi olsaydı” dedi. Bu olaydan sonra Fatma Seher Hanım’ın adı “Kara Fatma” olarak kaldı. Mustafa Kemal’in bu isteği üzerine Sivas’tan İstanbula geçti.

Bir süre sonra İzmitin işgal edildiğini duyan Kara Fatma Topkapılı Pire Mehmet Laz Tahsin, kardeşi Süleyman ve oğlu Seffeddinnle birlikte bir çete kurdu. Trenle gizlice İzmite geçti. Bahçecik ve Servetiye yoluyla Paşaköyü’ne geçen Kara Fatma ve adamları burada karargah kurdu. Bu bölgede kısa sürede teşkilatlanmalarını tamamlayan Kara Fatma Çetesi çevredeki Türk köylüleriyle birlikte Yunanlılara karşı uzun süre mücadele etti. Özellikle, Bahçecik, Yeniköy Değirmendere Servetiye Kaynarca ve Fındık Tepe civarında faaliyet gösteren Rum ve Ermeni çetecilere karşı, büyük bir başarı gösterdi. İzmit, 28 Haziran 1921 tarihinde düşman işgalinden kurtarıldı. Sakarya ve Başkomutanlık Muharebeleri’ne de katıldı. Üsteğmenlik rütbesine yükseldi. 1955 yılında Erzurum’da vefat etti.


Facebook Profilinde Paylaş

Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler :

Gösterim Sayısı :1.506 kez gösterilmiştir.


Değerli Yorumcumuz;
Yaptığınız yorumun, yazı ile ilgili olmasına özen gösteriniz. Yorumların varlık sebebi, “fikir alışverişi” başka birşey değildir.

- Her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte,
- Hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren,
- Türkçe imla kurallarına uymayan yorumları yayınlayamıyoruz.
- Kriterlere uygun yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz.siz de yorum yazın.